Hľadáte pracovné ponuky na pozíciu advokátsky koncipient?
Prečo ponúkať prácu a hľadať prácu cez pre-pravnika?
Platforma pre-právnika je vytvorená právnikmi pre právnikov. Vnímame potreby advokátov, ktorí hľadajú vhodných kandidátov na pracovné pozície. Taktiež však registrujeme požiadavky uchádzačov o zamestnanie či prax. Benefity ako: dobrá káva či dynamický kolektív dnes nestačia. Chcite viac. Pre-právnika je miesto, kde nájdete spoločnú reč.
Vyhľadajte si pracovnú pozíciu šitú na mieru.
Kto je advokátsky koncipient?
Advokátsky koncipient je osoba s ukončeným právnickým vzdelaním, je zamestnaná u advokáta alebo v advokátskej kancelárii a vykonáva prácu s konkrétnym zámerom. Advokátsky koncipient sa pri tejto práci zaúča praktickým zručnostiam a získava cenné vedomosti v oblasti práva. Pripravuje podklady právnych podaní, dokumentácie, listín, poskytuje právne poradenstvo a taktiež sa zúčastňuje na trestných a civilných pojednávaniach.
Každý advokátsky koncipient musí byť zapísaný do zoznamu advokátskych koncipientov Slovenskou advokátskou komorou. Tento zápis iniciuje advokát, ktorý bude zároveň školiteľom pre koncipienta. Úlohou školiteľa je oboznámiť koncipienta s prostredím, jednotlivými štandardmi a úkonmi.
Advokát musí oznámiť začiatok pracovného pomeru komore pred samotným začiatkom pracovného pomeru, najneskôr 1 deň po vzniku pracovného pomeru. Prax začína zápisom do zoznamu koncipientov. Na jedného advokáta môže pripadnúť aj viac advokátskych koncipientov, no najviac traja.
Koncipientská prax trvá aktuálne 3 roky. Pracovný čas koncipienta je minimálne 40 hodín týždenne. Počas plynutia koncipientskej praxe nesmie byť osoba v inom pracovnom pomere s ďalším zamestnávateľom. Výnimkou je edukačná, pedagogická či publikačná a vedecká činnosť. Počas praxe si koncipient vedie výkaz praxe, kde uvádza všetky vzdelávacie aktivity a úkony zadané školiteľom.
Čo je potrebné pre zápis do zoznamu advokátskych koncipientov?

1. Osvedčená fotokópia vysvedčenia o štátnej záverečnej skúške ukončeného bakalárskeho a magisterského štúdia v odbore právo
2. Údaje za účelom vyžiadania odpisu z registra trestov
- meno, priezvisko, rodné priezvisko, titul
- dátum a miesto narodenia
- rodné číslo
- štátne občianstvo
- číslo OP
- adresa trvalého bydliska
- základné údaje o rodičoch koncipienta (meno, priezvisko)
3. Pracovná zmluva
- pracovná pozícia: advokátsky koncipient vykonávajúci prácu na plný pracovný úväzok
- informácia o dohodnutej mzde
4. Čestné vyhlásenie
Advokátsky koncipient podpisuje vyhlásenie o uzavretí pracovného pomeru
5. Fotografia na preukaz
6. Kontakt
V prípade získania titulu na zahraničnej univerzite môže koncipienta komora preskúšať pred skúšobným senátom o vedomosti právneho poriadku SR.
Môže byť iná právna prax započítaná do povinnej praxe?
Advokátsky koncipient musí absolvovať minimálne 3- ročnú prax, kde vykonáva špecifické úkony, ktoré ho ďalej posúvajú v zručnostiach. Do kategórie právna prax sa taktiež počíta prax sudcu, asistenta sudcu Najvyššieho správneho súdu SR, Najvyššieho súdu SR, prokurátora, justičného čakateľa či notárska prax. Podľa Uznesenia Predsedníctva Slovenskej advokátskej komory č. 13/3/2019 sa do praxi advokátskej koncipienta započítava aj iná právna prax, ktorá trvala maximálne 6 mesiacov. V tejto veci je však nutné podať individuálnu žiadosť na komoru, ktorá bude následne posúdená.
Aký je rozdiel medzi advokátskym koncipientom, advokátom, právnikom?
Termíny advokát, právnik, advokátsky koncipient sa častokrát zamieňajú. Právnik je osoba, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium v odbore právo a vykonáva v ňom aj profesijnú činnosť. Príkladom profesie môže byť sudca, notár, prokurátor a aj advokát. Advokát však na rozdiel od právnika musí absolvovať praxu o dĺžke 3 roky, zložiť skúšky a zapísať sa do zoznamu advokátov, ktorú vedie Slovenská advokátska komora. Advokátsky koncipient je človek, ktorý má ukončené vysokoškolské vzdelanie a je v pracovnom pomere, kde hlavnou úlohou je zisk praktických skúseností v oblasti advokátskej činnosti.
Advokát radi: tieto vlastnosti vyžadujem od advokátskeho koncipienta
- advokátsky koncipient musí byť bezúhonný a spoľahlivý
- vníma informácie, rady, úlohy od školiteľa
- k úlohám pristupuje zodpovedne, kriticky a odborne
- pracuje samostatne ale zároveň je tímový hráč
- musí byť motivovaný zlepšovať sa a pracovať na svojom raste